ماهنامه قلمرو رفاه – شماره ۳۶ و ۳۷

0

عنوان نخست شماره ۳۶ و ۳۷ ماهنامه قلمرو رفاه، ماهنامه نشریه تحلیلی حوزه سیاستگذاری اجتماعی «بیماری تاریخی تولید داخلی» است با این توضیح: « چرا تولید داخلی در ایران شکل نگرفت و چه عواملی در دوره‌های مختلف تاریخی منجر به عدم رونق تولید کالای داخلی شده است؟»

اقتصاد سیاسی تولید داخلی
حمایت از تولید داخلی و بحران ارزی از جمله مهمترین موضوعات چند ماه گذشته بوده است. مقالات این بخش تلاش کرده به بررسی و تحلیل این موضوعات بپردازد و ریشه‌های این مشکلات را توضیح دهد.

کارگرانِ رویِ زمین، کارگرانِ زیر زمین
همزمان با روز جهانی کارگر، کارگران ایران با چه مشکلاتی روبه‌رو هستند؟ این پرونده تلاش دارد ضمن تحلیل شرایط وضعیت دستمزد و معیشت کارگران ایران، به شرایط کار زنان و کودکان بپردازد.

آرزوهای بزرگ و کوچک
تاریخ جنبش کارگری در ایران اوج و حضیض‌هایی را طی کرده است؛ از شکل‌گیری سندیکای کارگران یک صنف گرفته تا جنبش کارگری در سطح کشور. این پرونده به این پیشینه و همچنین بررسی تاریخی وضعیت کارگران آجرپزی و قالیبافی می‌پردازد.

اقتصاد سیاسی بهار عربی
جنبش مردم در برخی کشورهای عربی که از آن به بهار عربی تعبیر می‌شود، دارای چه خاستگاه‌هایی بود؟ چرا اتفاق افتاد و سرنوشت آن به کجا انجامید؟

شوک در عصر ترامپ
«نائومی کلاین» روزنامه‌نگار کنشگر کانادایی در دو کتاب اخیر خود موضوع ریاست‌جمهوری ترامپ و بحران‌ تغییرات اقلیمی را با پروژه فکری خود یعنی «شوک درمانی از راه ایجاد بحران» ربط می‌دهد. در این بخش ضمن بررسی این دو کتاب و پروژه فکری کلاین، کتاب‌ها و فیلم‌های جدید در زمینه سیاستگذاری اجتماعی و رفاه معرفی می‌شود.

“قلمرو رفاه” نشریه تحلیلی حوزه سیاستهای اجتماعی است که توسط موسسه فرهنگی هنری آهنگ آتیه، به مدیرمسئولی ابراهیم رستمیان و سردبیری متین غفاریان منتشر می‌شود.

مطالعه آنلاین و دانلود نشریه 

[embeddoc url=”https://www.dropbox.com/s/6wn7ewbp7fkmixc/GhalamroRefah36%2C37-Engare.Net.pdf?dl=1″ viewer=”google” cache=”off”]

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد