دانلود کتاب مقدمات جامعه‌شناسی

نویسنده: مارتین آلبرو | ترجمه منوچهر صبوری

0

کتاب «مقدمات جامعه‌شناسی» نوشته‌ی «مارتین البرو» که به کوشش «منوچهر صبوری» به فارسی برگردانده شده، کتابی غیرتخصصی برای جلب‌نظر خوانندگان عام، آگاهی‌دادن به دانشجویان مبتدی و به چالش طلبیدن متخصصان جامعه‌شناسی است.

در این کتاب، مبانی جامعه‌شناسی ذیل پنج فصل با عناوین «طبیعت جامعه‌ی انسانی»، «علم جامعه‌شناسی»، «نظریه‌ی جامعه‌شناختی»، «نهادهای اجتماعی» و «جامعه در آینده» با قلمی ساده مورد بازبینی قرار می‌گیرند. در ارتباط با محتوا و قشر مخاطب کتاب، مؤلف در پیش‌گفتار چنین می‌نگارد: «این یک کتاب درسی غیرتخصصی است که برای جلب‌نظر خوانندگان عام، آگاهی‌دادن به دانشجویان مبتدی و به چالش طلبیدن دانشجویان سال آخر نوشته شده است.» در ادامه، «مارتین البرو» در توضیح هدف خود از تألیف کتاب می‌نویسد: «دوره‌ی گذشته دوره‌ی اختلاف‌نظر شدید درباره‌ی حوزه‌ی جامعه‌شناسی بود. جامعه‌شناسان حتی در وجود جامعه تردید کرده‌اند. اخیرا مجله‌ی پرتیراژ اکونومیست پس از آنکه من این بحث را در همایش ۱۹۹۸ انجمن بریتانیا برای پیشرفت علم مطرح کردم، جامعه‌شناسان را به حل‌وفصل آن فراخوانده است و این کتاب پاسخی به آن فراخوان است.» در فصل اول کتاب با عنوان «طبیعت جامعه‌ی انسانی»، مولف سعی دارد از خلال شاخصه‌های منحصر به جوامع انسانی، به تعریف جامعی از «علم جامعه‌شناسی» و پاسخی به سوال «جامعه‌شناسی چیست؟» دست یابد. در فصل دوم تحت‌عنوان «علم و جامعه‌شناسی» مؤلف ضمن مرور پیشینه و خاستگاه علم جامعه‌شناسی، بحث «روش» را در دستور کار خود قرار داده و ذیل آن به مباحثی همچون «نظریه و استعاره»، «مفاهیم در تحقیق»، «تبیین» و «ترکیب روش‌ها» می‌پردازد. آنگاه در راستای مقایسه و بررسی سنت‌ها و مفاهیم نظری الهام‌بخش پژوهش‌های جامعه‌شناختی، در فصل سوم کتاب ـ «نظریه‌ی جامعه‌شناختی» ـ این عناوین را از نظر خواهیم گذراند: «جهت‌های کهنه و نو» شامل «برنامه‌ی نظری قدیمی»، «مسئله‌ی معاصر برای نظریه»، «واحد تحلیل»، «قدرت و نقد»؛ سپس «تشکیل جامعه» شامل «انواع آرمانی»، «میانجی‌گری»، «جامعه‌ی زیستی»، «ساختاربندی» و سرانجام «مرزها و هویت‌ها» شامل «تفاوت»، «هویت» و «اعتماد». در فصل چهارم کتاب با عنوان «نهادهای اجتماعی»، شکل کارکرد نهادهای گوناگون از جمله نهادهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را با رویکرد جامعه‌شناختی دنبال خواهیم کرد و درنهایت، «آینده‌ی جامعه چگونه خواهد بود؟» پرسشی است که نویسنده سعی دارد با به‌کارگیری دانش جامعه‌شناسی، در فصل نهایی کتاب ـ «جامعه در آینده» ـ به آن پاسخ دهد.

مقدمات جامعه‌شناسی

نویسنده: مارتین آلبرو
ترجمه منوچهر صبوری
نشر نی، ۱۳۸۰

 

مطالعه آنلاین و دانلود:

[embeddoc url=”https://www.dropbox.com/s/ov5r8zsgh5c7lvm/Moghadamate_Jameshenasi_Albero_Engare.net.pdf?dl=1″ text=”دریافت کتاب” viewer=”google” cache=”off”]

پاسخی بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد